Odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z dysku po upadku

Dysk upadł co zdobić

58

Częstym zwrotem, który słyszy nasz zespół przy okazji analizy uszkodzenia jakim jest Odzyskiwanie danych z dysku po upadku jest: „Upuściłem dysk twardy z wysokości kilku metrów, a teraz wydaje on dźwięk kliknięcia i nie chce się włączyć. Czy można odzyskać dane?”.

Nie ma prostej odpowiedzi – to zależy od tego, jakiego rodzaju uszkodzenie nastąpiło po upuszczeniu dysku twardego. Jeśli dysk twardy zostanie upuszczony, gdy jest wyłączony, szanse na pomyślne odzyskanie danych są zwykle większe ze względu na ewentualne „zaparkowanie” głowic odczytu/zapisu.

Głowice mogą się wygiąć, co brzmi złowieszczo, jeśli chodzi o pomyślne odzyskanie danych – ale nie jest tak, jak mogłoby się wydawać.

Ponieważ w czasie upadku głowice nie znajdowały się na talerzach, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że talerze zostaną uszkodzone – a talerze dysku twardego są miejscem na którym zapisane są dane.

A co z upuszczeniem dysku, który jest zasilany? Cóż, to wróży zupełnie inaczej w przypadku odzyskiwania danych. Małe głowice odczytu/zapisu, umieszczone na niezwykle czułych ramionach siłowników, odczytują i zapisują dane na magnetycznych talerzach dysku twardego.

Głowice te nigdy nie stykają się bezpośrednio z talerzami i unoszą się nad nimi o ułamek milimetra; to zasadniczo szerokość włosa. Głowice przyklejone do talerzy, mogą bardzo utrudnić odzyskiwanie danych uszkadzając powierzchnie.

uszkodzenie powierzchni po zaparkkowaniu głowic

W jaki sposób nasi inżynierowie odzyskiwania danych odzyskują dane z dysku twardego, który został upuszczony?

Najpierw dysk twardy jest zabierany przez techników zajmujących się odzyskiwaniem danych do naszego czystego pomieszczenia klasy 100, gdzie jest otwierany w kontrolowanych warunkach w celu przeanalizowania stopnia uszkodzenia.

Następnie nasi inżynierowie ds. odzyskiwania danych pozyskują głowicę zastępczą z naszej obszernej biblioteki części zamiennych lub pozyskują ją z zewnątrz, w rzadkich przypadkach, gdy taka nie jest dostępna.

Dyski dawcy muszą być dokładnie takie same jak uszkodzone, aby odzyskiwanie danych zakończyło się powodzeniem.

Należy pamiętać, że nie wszystkie upuszczone dyski doznają katastrofalnych uszkodzeń, które wymagają naprawy przez profesjonalne zespoły ds. odzyskiwania danych. Zalecamy przechowywanie dysków twardych w bezpiecznych miejscach, z dala od małych dzieci.

Ale jeśli zdarzy ci się nieszczęście upuścić uszkodzony dysk twardy, skontaktuj się ze specjalistami ds. odzyskiwania danych , aby uzyskać bezpłatną, niezobowiązującą wycenę odzyskiwania danych i listę plików w przypadku gdy mechanika dysku jest sprawna.

Nasz zespół ds. odzyskiwania danych przez cały czas pracuje nad dyskami twardymi po upadku lub uderzeniu i ma w tej usłudze wieloletnie doświadczenie.

Więcej można poczytać na stronie o odzyskiwaniu danych z dysków

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Latest posts by Jacek Sumiński (see all)

Komentarze

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie