Odzyskiwanie danych

Awaria silnika dysku

Dlaczego awaria silnika wrzeciona jest tak problematyczna

#image_title
90

Przybliżymy w tym poście temat dlaczego awaria silnika dysku a w zasadzie jego wrzeciona jest tak problematyczna.

Odzyskiwanie danych z dysku twardego, który uległ awarii silnika, może być trudne, ale nasi inżynierowie ds. odzyskiwania danych zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić sukces.

Klient skontaktował się ze specjalistami ds. odzyskiwania danych po tym, jak ich napęd dosłownie się zatrzymał i w ogóle nie działał.

Przed awarią dysku twardego klient zgłaszał słyszenie pikania i zacinania się. Dysk twardy został natychmiast wysłany do naszego zespołu w celu bezpłatnej diagnozy. Cała praca fizyczna podejmowana przez nas jest wykonywana w naszym czystym pomieszczeniu klasy 100, co zapewnia pracę w środowisku wolnym od zanieczyszczeń i zapobiega dalszym szkodom.

Nasi technicy odkryli, że silnik dysku twardego się zatarł, a ze względu na ciągłe użytkowanie talerze uległy znacznemu uszkodzeniu. Nie wiadomo, co spowodowało awarię silnika, ale sam dysk miał około pięciu lat, a dyski twarde mają przecież ograniczoną żywotność.

Nastąpił kontakt między głowicami odczytu/zapisu a talerzami magnetycznymi, co spowodowało znaczne uszkodzenie talerza. Uszkodzenia talerza na taką skalę mogą sprawić, że odzyskiwanie danych będzie niezwykle trudne chociaż nasz zespół był w stanie ominąć niektóre uszkodzenia nośnika, wykluczając te sektory podczas tworzenia obrazu dysku, tylko około 50% danych można było odzyskać.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby natychmiast wyłączyć dysk, jeśli wydaje dziwny dźwięk, którego normalnie byś nie usłyszał, na przykład kliknięcie lub sygnał dźwiękowy. Wyłączenie tak szybko, jak to możliwe, daje profesjonalnym specjalistom od odzyskiwania danych największą szansę na odzyskanie danych.

Awaria silnika dysku
IMG 3013 średni

Silnik wrzeciona w dysku twardym jest niezbędny do jego funkcjonowania, umożliwiając obracanie się talerzy magnetycznych dysku z prędkością około do 15 000 obr./min, umożliwiając głowicom odczytywanie i zapisywanie danych.

Umieszczony na spodzie dysku twardego silnik wrzeciona jest niezwykle delikatny, podobnie jak wszystkie wewnętrzne komponenty dysku twardego, i może ulec awarii z powodu urazu fizycznego, a także ogólnego zużycia; pamiętaj, dyski twarde nie są wieczne.

Jednak w laboratorium odzyskiwania danych widzimy wiele dysków twardych, które uległy awarii z powodu jakiegoś urazu fizycznego, takiego jak uderzenie, upuszczenie lub przegrzanie.

Inną częstą przyczyną awarii silnika dysku twardego jest awaria łożyska, co prawdopodobnie miało miejsce w tym przypadku. Wrzeciono spoczywa na szeregu łożysk, które zawierają środek smarny. Ten smar też może często zawieść, powodując ewentualne zatarcie silnika.

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Latest posts by Jacek Sumiński (see all)

Komentarze

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie