Odzyskiwanie danych

Awaria oprogramowania mikro układowego

Odzyskiwanie danych po awarii oprogramowania mikro układowego

71

Awaria oprogramowania mikro układowego

O oprogramowaniu sprzętowym dysku twardego należy myśleć jak o systemie operacyjnym. Oprogramowanie mikro układowe jest niezbędne zarówno do operacji odczytu/zapisu, jak i przede wszystkim do uzyskiwania dostępu do danych. Zapisane na magnetycznych talerzach dysku twardego w obszarze zwanym obszarem systemowym lub strefą serwisową, oprogramowanie układowe składa się z danych odpowiedzialnych za różne funkcje dysku. Niektóre z tych modułów danych są również odpowiedzialne za naprawę innych modułów w przypadku ich uszkodzenia.

Jeśli to oprogramowanie dysku twardego jest uszkodzone do tego stopnia, że ​​nie można go nawet rozpoznać na komputerze, należy skonsultować się z profesjonalnym specjalistą ds. odzyskiwania danych w celu odzyskania danych. Istnieją jednak pewne oznaki wskazujące na to, że oprogramowanie mikro układowe dysku jest uszkodzone, a sam dysk nadal działa. Najczęstszym objawem uszkodzenia jest powolna praca dysku, niska prędkość odczytu/zapisu i ogólne powolne operacje. Oprócz tego, że jest powolny, dysk może również wydawać odgłosy stukania lub klikania, chociaż może to również wskazywać na usterkę fizyczną, taką jak uszkodzenie głowic.

talerz z uszkodzeniem SA

Prawdopodobieństwo awarii oprogramowania mikro układowego może się różnić w zależności od producenta dysku, na przykład dyski Seagate i Western Digital są znane z problemów z oprogramowaniem układowym. Awaria może wystąpić z wielu powodów, niektóre są spowodowane fizycznym uszkodzeniem. Uszkodzenie talerzy, w szczególności obszaru serwisowego, w którym zapisywane jest oprogramowanie układowe, może uniemożliwić odzyskanie danych. Jest to jeden z powodów, dla których należy natychmiast wyłączyć dysk i zanieść go do laboratorium odzyskiwania danych, jeśli podejrzewa się usterkę fizyczną, taką jak awaria głowicy lub silnika.

Aby stwierdzić, czy dysk twardy uległ awarii oprogramowania sprzętowego, potrzebne są specjalistyczne narzędzia, do których dostęp będzie miał tylko profesjonalny specjalista ds. odzyskiwania danych. Ponadto do pomyślnego odzyskania danych wymagana jest specjalistyczna wiedza i umiejętności.

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Latest posts by Jacek Sumiński (see all)

Komentarze

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie