Odzyskiwanie danych

Co to znaczy, że dysk klika?

Dlaczego mój dysk twardy klika?

To prawdopodobnie pierwsza myśl, jaka może przebiegać przez głowę człowieka. Kiedy słyszą znajome powtarzające się kliknięcia dochodzące z ich komputera lub zewnętrznego dysku twardego.

378

Dysk twardy, który klika lub wydaje nietypowe dźwięki, może to zrobić z różnych powodów. Dźwięk kliknięcia jest głównie spowodowany uderzeniem ramienia siłownika w ogranicznik. Gdy głowice przesuwają się tam iz powrotem po powierzchni talerza, uderzają w ogranicznik, który uniemożliwia im zbyt duże poruszanie się w dowolnym kierunku. Jeśli dysk nie może wykryć danych potrzebnych do kalibracji, zwykle wyłącza się po kilku próbach. Co to znaczy, że dysk klika?

Klikający dysk twardy nie zawsze jest tak zły, jak się wydaje

To, że dysk twardy klika, nie zawsze oznacza, że ​​ma z nim poważny problem mechaniczny. Czasami może to być znacznie łatwiejsze, ale nadal skomplikowane rozwiązanie. Uszkodzone moduły oprogramowania układowego mogą powodować klikanie dysku, ponieważ gdy głowice przesuwają się po talerzu w poszukiwaniu danych potrzebnych do kalibracji, są one nierozpoznawane lub nie pasują do tego, co jest przechowywane w innych obszarach dysku. Na przykład, w wielu dysków twardych wady listy (znany jako G wykazach i P listami ) są zapisywane w talerze i chip zamontowany na płytce drukowanej. Dane przechowywane na chipie muszą zgadzać się z tym, co jest przechowywane na talerzu. Dlatego zwykła zamiana płytek PCB nie działa na większości dysków twardych, ponieważ dane przechowywane w modułach nie pasują. Nawet jeśli masz oryginalną płytkę drukowaną, napęd może kliknąć, jeśli którykolwiek z innych krytycznych modułów zostanie uszkodzony w obszarze systemu . Nie oznacza to, że występuje fizyczny problem z napędem, taki jak głowice, po prostu objawia się w podobny sposób.

Klik śmierci

Jest to powszechny termin opisujący klikający dysk twardy. Klikający dysk twardy jest zwykle oznaką poważnego problemu mechanicznego, z wyjątkiem przypadków takich jak wspomniany powyżej, w których przyczyną może być również uszkodzenie obszaru strefy serwisowej systemu. Jeśli logicznie nie ma nic złego w napędzie, to z pewnością jest to problem mechaniczny.

Kliknięcie śmierci to termin, który stał się powszechny pod koniec lat 90. XX wieku, odnosząc się do dźwięku klikania w dyskowych systemach pamięci masowej, który sygnalizuje awarię urządzenia, często katastrofalną. Fraza „ Click of death ” została wymyślona przez dziennikarza Maca, Tima Robertsona, a później opublikowana przez Davida Pogue’a. Pierwotnie termin ten był używany do opisania zepsutych dysków Zip, ale dyski twarde również stały się podatne na ten objaw.

Klikanie dysków twardych jest zwykle wynikiem awarii mechanicznej, a dokładniej awarii głowicy . Jednak są chwile, kiedy ten objaw pojawia się z powodu problemów w oprogramowaniu układowym lub obszarze systemu, które uniemożliwiają prawidłową kalibrację dysku. W przypadku awarii fizycznych najczęstszym problemem są głowice do odczytu i zapisu. Albo głowice są fizycznie uszkodzone, albo są brudne, albo przedwzmacniacz uległ awarii. Chyba że głowice zaczęły się rozpadać i dotykać powierzchni talerza, problem nie jest tak zły, jak mogłoby się wydawać. Nie oznacza to, że powrót do zdrowia po tych niepowodzeniach jest łatwy, ale hałas, który słyszysz, ma tendencję do wyolbrzymiania rzeczywistych objawów.

Kiedy klienci słyszą kliknięcie dysku, często wizualizują skrobanie głowy lub uderzanie w obiekty wewnątrz dysku. Czasami jednak tak jest, jednak większość słyszalnego hałasu jest spowodowana uderzeniem zespołu głowicy w ogranicznik, gdy przesuwa się tam i z powrotem po talerzach w poszukiwaniu informacji potrzebnych do kalibracji. Ten ogranicznik zapobiega zbytniemu przesuwaniu się głowic po talerzu.

Problemy mechaniczne mogą być związane z fizycznymi i / lub elektrycznymi awariami komponentów.  Fizyczna awaria dysku twardego byłaby awarią głowic … kiedy głowica faktycznie rozpada się i styka się z powierzchnią talerza. Może to prowadzić do rozległych uszkodzeń talerzy i czasami uniemożliwić odzyskanie danych. Inne przyczyny mogą być elektryczne, ale mogą również wpływać na głowice odczytująco-zapisujące . Problemy elektryczne mogą być spowodowane skokami napięcia, spadkami napięcia i problemami z zasilaniem komputera, żeby wymienić tylko kilka.

Na PCB są zabezpieczenia, takie jak diody TVS , ale nie zawsze wykonują swoje zadanie. Jeśli skok mocy minie je, może spowodować zwarcie sterownika silnika i innych krytycznych komponentów, w tym przedwzmacniacza (głowić znajdującego się na ramieniu wraz z głowicami w wewnętrznej części dysku – o nazwie headstack). Jeśli przedwzmacniacz jest uszkodzony, nawet jeśli naprawisz płytkę drukowaną, dysk twardy nadal będzie klikać i nadal będziesz musiał zamienić głowice.

 

Robert Bort

Robert Bort

Robert Bort

Latest posts by Robert Bort (see all)

Komentarze

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie