Głowice dysku
Głowice odczytu/zapisu dysku twardego
Głowice do odczytu i zapisu dysków twardych są komponentami, które odczytują lub zapisują dane na talerzach dysków twardych . Głowice dysków twardych, mimo że ich funkcja niewiele się zmieniła, ich ogólny projekt i wyrafinowanie uległy radykalnej zmianie.
Większość procedur odzyskiwania danych z dysków twardych, które uległy awarii fizycznej, obejmuje wymianę głowic do odczytu i zapisu. Głowice nie dotykają powierzchni talerza podczas pracy. Są jednak bardzo blisko. W nowoczesnych dyskach twardych głowice latają nad powierzchnią dysku z prześwitem mniejszym niż 6 nanometrów. Nazywa się to „wysokością lotu”. Wraz ze wzrostem pojemności dysków umieszczają coraz więcej bitów danych na każdej powierzchni talerza, co skutkuje znacznie węższymi ścieżkami. Aby odczytać te mniejsze ścieżki, wysokość lotu jest zmniejszona, dzięki czemu głowice do odczytu i zapisu znajdują się bliżej powierzchni talerza.
Wysokość głowicy przy pracy dysku jest utrzymywana przez tak zwaną „poduszkę powietrzną”. Zasadniczo jest to ciśnienie powietrza, które jest generowane przez obrót talerzy i powoduje uniesienie głowic. Pozwala to głowicom unosić się nad powierzchnią talerza, bez faktycznego jego dotykania. Awaria dysku twardego może pojawić się wtedy gdy kurz lub inne zanieczyszczenia dostanie się między głowicę i talerz jak się obraca. Mogą również wystąpić problemy, w których komponenty w zespole głowicy ulegają awarii i powodują awarię głowicy.
Kiedy dojdzie do zderzenia głowy z powierzchnią, może to spowodować poważne uszkodzenie powierzchni talerza. Talerze na ogół obracają się z prędkością 7200 obr./min lub szybciej, więc jeśli istnieje bezpośredni kontakt między talerzem a głowicą, może wystąpić jego poważne uszkodzenie, które może uniemożliwić odzyskanie danych. Objawy uderzenia głowy mogą być zwykle reprezentowane przez tak zwane kliknięcie śmierci .
Rozwój głowic odczytu i zapisu
Same głowice zaczynały podobnie do głowic magnetofonów – prostych urządzeń wykonanych z maleńkiego kawałka w kształcie litery U z silnie magnesowalnego materiału zwanego ferrytem, owiniętego w cewkę z cienkiego drutu. Podczas pisania cewka jest zasilana energią, w szczelinie litery U tworzy się silne pole magnetyczne, a sąsiadująca ze szczeliną powierzchnia rejestrująca jest namagnesowana. Podczas odczytu namagnesowany materiał obraca się obok głowic, rdzeń ferrytowy koncentruje pole, a w cewce generowany jest prąd. Szczelina, w której pole jest bardzo silne, jest dość wąska. Ta szczelina jest w przybliżeniu równa grubości nośnika magnetycznego na powierzchni nagrywania. Luka określa minimalny rozmiar rejestrowanego obszaru na dysku.
Głowice Metal in Gap (MIG) to głowice ferrytowe z małym kawałkiem metalu w szczelinie głowicy, która koncentruje pole. Pozwala to na odczyt i zapis mniejszych funkcji. Głowice MIG zostały zastąpione głowicami cienkowarstwowymi. Głowice cienkowarstwowe były elektronicznie podobne do głowic ferrytowych i wykorzystywały tę samą fizykę. Ale zostały wyprodukowane przy użyciu procesów fotolitograficznych i cienkich warstw materiału, które pozwoliły na stworzenie drobnych cech. Głowice cienkowarstwowe były znacznie mniejsze niż głowice MIG i dlatego pozwalały na użycie mniejszych nagrań. Cienkie głowice filmowe pozwoliły napędom 3,5 cala osiągnąć pojemność 4 GB w 1995 r. Geometria szczeliny głowicy była kompromisem między tym, co działało najlepiej do czytania, a tym, co najlepiej działało do pisania.
Następnym ulepszeniem głowicy była optymalizacja głowicy cienkowarstwowej do pisania i stworzenie oddzielnej głowicy do czytania. Oddzielna głowica odczytująca wykorzystuje efekt magnetorezystywny, który zmienia rezystancję materiału w obecności magnetyzmu. Te głowice MR są w stanie niezawodnie odczytać bardzo małe cechy magnetyczne, ale nie mogą być używane do tworzenia silnego pola używanego do pisania. Czasami zamiast MR używa się terminu AMR (A = anizotropowy). Wprowadzenie głowicy MR w 1996 roku doprowadziło do okresu gwałtownego wzrostu zagęszczenia powietrza przekraczającego 100% rocznie. W 2000 roku GMR, Giant Magnetoresistive, zaczęło zastępować głowice czytające MR / AMR. W 2005 roku firma Seagate wprowadziła pierwsze dyski wykorzystujące głowice TMR, tunelowanie MR, umożliwiając dostęp do dysków 400 GB z 3 talerzami.
Odzyskiwanie danych z dysku twardego
Jeśli masz ważne dane, które chcesz odzyskać z dysku twardego, na którym wystąpiła awaria głowicy, skontaktuj się ze specjalistą ds. Odzyskiwania danych. W MiP Data & Forensic od ponad dwóch dekad pomagamy klientom odzyskać utracone dane na uszkodzonych urządzeniach magazynujących. Oferujemy bezpłatną wstępną ocenę, a w przypadkach jeśli danych nie można odzyskać nie pobieramy opłat.