Odzyskiwanie danych

Typy dysków SSD

Zobacz gdzie są używane

Dyski SSD mają kilka różnych kształtów i rozmiarów, co może wpływać na ich szybkość, pojemność, a nawet wydajność cieplną.

230

Rozróżniamy następujące typy dysków SSD

SATA III: SATA III to ostatnia ewolucja starszej opcji połączenia, która działa zarówno z dyskiem twardym, jak i dyskiem SSD. Było to korzystne podczas przejścia z HDD na SSD, ponieważ płyty główne kompatybilne z dyskami twardymi mogły wtedy pracować z nowym standardem. Wciąż jest to najpopularniejszy dysk używany w nowoczesnych dyskach SSD, ale zdecydowanie najwolniejszy z szybkością około 550 MB / s. Obejmuje również kabel SATA łączący dysk z płytą główną, więc dodaje bałaganu.

Typy dysków SSD

PCIe: gniazdo Peripheral Component Interconnect Express lub PCI Express (PCIe) jest zwykle używane w przypadku kart graficznych i kart rozszerzeń, takich jak porty USB i karty dźwiękowe. Istnieją jednak dyski SSD PCIe, które mogą wykorzystać całą dodatkową przepustowość do niezwykle szybkiego przesyłania danych.

Dyski PCIe 4.0 najnowszej generacji, które po raz pierwszy zostały wprowadzone na płytach głównych AMD X570, zapewniają prędkość odczytu sekwencyjnego do 5000 MB / si prędkość zapisu do 4400 MB / s. Ich ceny są często ponad dwukrotnie wyższe niż ich odpowiedników SATA, a cała ta dodatkowa przepustowość nie zawsze oznacza dużą różnicę w użytkowaniu w świecie rzeczywistym.

Dysk PCIe 4.0

M.2: Te dyski SSD są najmniejsze i działają dobrze, aby zrównoważyć przestrzeń i wydajność, chociaż ich prędkość może się różnić. Używają zarówno kontrolerów SATA, jak i NVMe, co może niektórych zmylić.

Dyski SSD M.2 mają krótkie złącze pinowe i leżą równo z płytą główną, dzięki czemu świetnie oszczędzają miejsce. Jednak szybko się przegrzewają z powodu niskiego przepływu powietrza, szczególnie w przypadku pracy z napędami o wysokiej wydajności. Aby zapobiec przegrzaniu, dyski SSD M.2 zawierają czasami radiatory lub rozpraszacze ciepła

dysk SSD m2

NVMe: Non-Volatile Memory Express umożliwia prawie wszystkim typom dysków SSD PCI Express i M.2 przesyłanie danych do iz systemu hosta. Połączenie NVMe z tymi interfejsami zapewnia wydajne prędkości, doskonałe dopasowanie do zdolnych systemów pamięci masowej.

dysk NVMe

Strona traktująca o dyskach SSD i o odzyskiwaniu danych z dysków SSD

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Latest posts by Jacek Sumiński (see all)

Komentarze

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie