Odzyskiwanie danych

Przyspiesz swojego Laptopa

Wymiana dysku na SSD to duży skok prędkości.

Laptopy są trudne do ulepszenia w znaczący sposób. W wielu przypadkach procesor, płyta główna i karta graficzna są instalowane jako jeden pakiet.

132

Jeśli jeden element ulegnie awarii, nie możesz go po prostu wymienić – musisz wymienić całe trio, co może być terminowe i kosztowne. Zwykle jedynymi komponentami, które można ręcznie zaktualizować, są pamięć RAM i pamięć masowa.

Dobrym sposobem na poprawę wydajności laptopa jest zamiana mechanicznego dysku twardego (HDD) na dysk półprzewodnikowy (SSD). Nie zmienia to szybkości działania oprogramowania  to wszystko zależy od procesora Zamiast tego poprawia szybkość ładowania oprogramowania i szybkość, z jaką oprogramowanie żongluje danymi. To sprawia, że ​​komputer działa znacznie szybciej.

Co więcej, dysk SSD nie jest trudny do zainstalowania. Większość laptopów można zmodernizować na stole kuchennym za pomocą zwykłego śrubokręta. Jeśli masz oba przedmioty gotowe do użycia, możesz zacząć.

Jak wybrać właściwy dysk SSD

Ponieważ nie jest to przewodnik zakupu, nie będziemy tutaj polecać konkretnych dysków SSD.

Upewnij się tylko, że kupujesz dysk SSD, który faktycznie mieści się w Twoim laptopie.

Istnieją dwa standardowe formaty dysków SSD do laptopów: 2,5-calowy i 1,8-calowy.

Z tej pary zdecydowanie najpopularniejszy jest 2,5-calowy dysk. Mniejsze 1,8-calowe dyski można znaleźć w niektórych nowych laptopach, które oferują dysk SSD jako standardowe wyposażenie, ale w razie potrzeby można je zmodyfikować, aby pasowały do ​​2,5-calowych wnęk. Biorąc pod uwagę, że jest to przewodnik po uaktualnieniach, prawdopodobnie to nie jest to, co masz, więc w większości przypadków potrzebujesz 2,5-calowego dysku.

Niektóre Ultrabooki mają wyjątkowo cienkie wnęki na dyski, które nie pasują do standardowego 2,5-calowego dysku. W takich przypadkach potrzebujesz dysku SSD o grubości 7 mm lub mniejszej. Przygotuj się na polowanie na te szczuplejsze dyski, ponieważ sprzedawcy detaliczni słabo radzą sobie z reklamowaniem tych produktów. Konieczne może być skontaktowanie się ze sprzedawcą lub sprawdzenie specyfikacji w witrynie internetowej producenta.

Jak przygotować się do instalacji

Istnieją dwa sposoby obsługi danych na istniejącym dysku twardym.

Po pierwsze, możesz wykonać kopię zapasową ważnych plików i zacząć od nowa, instalując nowy system operacyjny, ale upewnij się, że masz dysk instalacyjny lub zewnętrzny dysk twardy . Te metody są prostymi rozwiązaniami, ale mogą być czasochłonne. To powiedziawszy, po zainstalowaniu nowego dysku musisz ponownie zainstalować system operacyjny, a następnie przywrócić pliki z kopii zapasowej.

Drugą opcją jest sklonowanie dysku i skopiowanie wszystkich danych z istniejącego dysku na nowy, w tym system operacyjny. Jest szybki, ale wymaga większej wiedzy technicznej i będzie działać tylko wtedy, gdy nowy dysk ma taką samą lub większą pojemność niż stary. W takim przypadku instalujesz sklonowany dysk w laptopie i uruchamiasz normalnie.

Jednak aby sklonować obecny dysk, potrzebujesz adaptera SATA-na-USB . Podłącz nowy dysk SSD do adaptera SATA / USB, a następnie podłącz adapter do portu USB w laptopie. Twój laptop powinien wykryć nowy dysk SSD jako zewnętrzny dysk twardy.

Klonowanie nie jest tak proste, jak przeciąganie i upuszczanie plików. Należy skopiować wszystko, w tym części dysku, które pozwalają systemowi Windows używać go jako urządzenia rozruchowego. Coraz więcej producentów dysków SSD dołącza do swoich urządzeń oprogramowanie do klonowania, ale jeśli jesteś sam, sprawdź Norton Ghost , Acronis True Image lub  Paragon Drive Copy .

Jeśli nie chcesz płacić, wypróbuj MiniTool , Clonezilla lub  Acronis . Pamiętaj tylko, że bezpłatne oprogramowanie może nie oferować obsługi klienta, jeśli nie masz pewności co do oprogramowania lub sposobu jego działania.

Jeśli sklonujesz dysk, pamiętaj, aby mimo wszystko wykonać kopię zapasową podstawowych danych, ponieważ klonowanie nie jest w 100% niezawodne.

Jak przeprowadzić instalację

Znajdź równą powierzchnię z dobrym oświetleniem, na której możesz pracować bez rozpraszania uwagi. Jeśli to możliwe, umieść laptopa spodem do góry z odłączonym zasilaniem i wyjętą baterią.

Powinieneś zobaczyć plastikowy panel z wycięciem na dole, który jest zakryty wieloma śrubami. Niektóre laptopy będą miały dwa panele, w takim przypadku należy usunąć ten oznaczony symbolem dysku twardego, grawerowanie, które wygląda jak trzy ułożone w stos dyski.

Kilka laptopów nie ma wycięcia, co oznacza, że ​​będziesz musiał zdjąć całe dno i wymaga znacznie więcej śrub. Upewnij się, że je również pilnujesz – Ziploc działa najlepiej, ponieważ utrzymuje śruby razem, aby nie zsunęły się ze stołu.

Po odkręceniu śrub delikatnie podważ wycięty panel ostrym przedmiotem. Jesteś w strumieniu bez wiosła, jeśli pęknie ten panel, więc nie używaj siły – podnieś go delikatnie. Jeśli jedna sekcja wydaje się uparta, spróbuj zamiast tego poluzować drugą stronę.

Po wyłączeniu panelu dysk twardy jest odsłonięty. W nowoczesnym laptopie dyski twarde są zwykle zakryte metalowymi wspornikami lub metalową osłoną z przymocowaną klapką. Delikatnie pociągnij zaczep na zewnątrz i do góry, aby wyjąć dysk. Niektóre laptopy będą miały luźne złącze, w którym to przypadku kabel i złącze SATA zaczną łączyć się z dyskiem. Odłącz to.

Jeśli Twój laptop używa wspornika, zauważysz, że dysk jest przymocowany do wspornika za pomocą śrub (zwykle czterech). Usuń je, aby odłączyć dysk, a następnie umieść nowy dysk SSD we wsporniku i użyj tych samych śrub, które wykręciłeś, aby go zamocować. Jeśli twój laptop nie używa wspornika, wyrzuć wszelkie opakowanie używane przez poprzedni dysk.

Teraz wsuń napęd z powrotem do wnęki i podłącz go do złącza SATA używanego przez stary napęd. Pamiętaj, że złącza SATA mają wtyczkę prostą lub w kształcie litery L , co bardzo utrudnia nieprawidłowy montaż. Nie powinieneś używać dużej siły, jeśli poprawnie instalujesz nowy dysk.

Jak korzystać z nowego dysku

Jeśli zdecydowałeś się na ponowną instalację systemu operacyjnego, następny krok jest prosty: włóż dysk instalacyjny lub dysk odzyskiwania i zainstaluj ponownie. Nie ma nic specjalnego do zrobienia. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami kreatora instalacji.

A jeśli nie masz napędu optycznego? Zwykle można ponownie zainstalować system operacyjny z pendrive’a, zewnętrznego dysku twardego lub innych metod przechowywania. W przypadku systemu Windows do pobrania systemu operacyjnego z firmy Microsoft potrzebny jest inny komputer. Po rozpoczęciu instalacji system Windows odniesie się do klucza licencyjnego osadzonego na płycie głównej laptopa.

Jeśli masz inną wersję systemu Windows, możesz użyć programu BurnAware Free, aby utworzyć dysk rozruchowy z istniejącego dysku systemu Windows. Możesz użyć tego samego oprogramowania, aby zamienić dysk z oprogramowaniem do klonowania dysku w bootowalny plik pendrive’a.

Ci, którzy sklonowali swój dysk, nie muszą robić nic więcej. Ostatnim krokiem jest uruchomienie i uruchomienie. Możesz jednak zobaczyć interfejs do sfinalizowania klonu. Ten krok sprawia, że ​​można go uruchomić na komputerze.

Na koniec rozważymy sterowniki. Mimo że nowy dysk twardy nie powinien wymagać dodatkowej instalacji, może być dostarczony z dyskiem z oprogramowaniem, aby uprościć zarządzanie dyskami. Jeśli kupiłeś model z dyskiem twardym, jest mniej prawdopodobne, że otrzymasz dysk z oprogramowaniem, ale samodzielne pobranie oprogramowania do zarządzania nie stanowi problemu. Producent sprzętu powinien udostępnić instrukcje, jak to zrobić, w swoich zasobach pomocy technicznej.

Powinieneś także rozważyć modernizację laptopa do dysku SSD, jeśli chcesz uzyskać maksymalną prędkość i ochronę danych. Dyski twarde są bardziej znane, ale są też bardziej wadliwe. Jedną z głównych wad przenośności laptopa jest podatność na uszkodzenie dysku twardego podczas transportu. Ponieważ dyski SSD działają na pamięci flash zamiast na częściach mechanicznych, nie musisz się martwić uszkodzeniem małych ruchomych elementów, magnesów lub dysków.

Aktualizacje sprzętu mogą być uciążliwe, ale instalacja dysku SSD nie jest zbyt skomplikowana. Poświęcenie czasu na zamianę dysku twardego na dysk SSD przyniesie duże korzyści dzięki znacznej poprawie wydajności komputera. Ponadto nie potrzebujesz mnóstwa wiedzy ani drogich narzędzi, więc nie masz wymówki, aby przekazać aktualizację. Po skorzystaniu z tych wskazówek uzyskasz superszybkie czasy ładowania oprogramowania i jeszcze większą satysfakcję.

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Latest posts by Jacek Sumiński (see all)

Komentarze

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie