Odzyskiwanie danych

Jak wybrać dysk SSD

Sprzęt komputerowy jest coraz lepszy, szybszy i mniejszy, a ostatnie postępy w technologii przechowywania danych również są imponujące (nawet jeśli dyski twarde nie są tak ekscytujące jak procesory i karty graficzne).

145

Wprowadzenie dysków półprzewodnikowych, nazwanych tak ze względu na brak ruchomych części, w przeciwieństwie do starszych dysków twardych, które przechowują dane na obrotowych talerzach, wywołało małą rewolucję, oferując szybką i niezawodną pamięć masową, która zapewnia znacznie większe prędkości odczytu / zapisu. niż dyski twarde z przeszłości. Jak wybrać dysk SSD?

Dyski półprzewodnikowe przechowują dane na statycznych układach scalonych w sposób podobny do dysków flash USB. Standardowe wewnętrzne dyski SSD zwykle są zgodne z 2,5-calowym formatem używanym od jakiegoś czasu w laptopach (w przeciwieństwie do większych 3,5-calowych dysków twardych często spotykanych w wieżach komputerów stacjonarnych) i biorąc pod uwagę mniejszy rozmiar dysków półprzewodnikowych i fakt, że są znacznie tańsze niż kiedyś, obecnie na rynku jest również wiele przenośnych zewnętrznych dysków SSD USB.

W przypadku wewnętrznych dysków SSD należy wziąć pod uwagę dwa czynniki: bardziej tradycyjny 2,5-calowy dysk lub pamięć M.2. 2,5-calowe dyski SSD są powszechnie stosowane w laptopach od lat, ale dyski SSD M.2 stają się coraz bardziej popularne. Dyski SSD M.2 wyglądają prawie jak kije pamięci RAM i są umieszczane bezpośrednio na płycie głównej komputera – nie są potrzebne żadne kable SATA. Ich mniejsza konstrukcja sprawia, że ​​idealnie nadają się do laptopów, a wiele laptopów jest teraz wyposażonych w te dyski (chociaż producenci komputerów stacjonarnych również coraz częściej z nich korzystają).

Dyski półprzewodnikowe mają kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi z talerzami, ale mają jedną istotną wadę: pojemność pamięci masowej. Mówiąc dokładniej, dyski SSD są droższe w przeliczeniu na gigabajt niż dyski twarde, co oznacza, że ​​zapłacisz więcej za dysk półprzewodnikowy niż za dysk twardy o podobnej wielkości. To podstawowy kompromis między zwiększonymi prędkościami odczytu / zapisu i niezawodnością dysku SSD.

Jeśli masz bardziej wymagające potrzeby w zakresie pamięci masowej, opłacalnym rozwiązaniem tego problemu jest zakup mniejszego dysku SSD do użytku jako dysk systemowy (system operacyjny i podstawowe oprogramowanie zostaną tutaj zainstalowane, aby skorzystać z większych prędkości) i sparowanie ich z większym dyskiem twardym do przechowywania większych plików. Wiele laptopów jest nawet wyposażonych zarówno w dysk SSD, jak i dysk twardy i jest oczywiste, że można to łatwo zrobić również z komputerem stacjonarnym.

Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, kupując oferty dysków SSD, jest gwarancja producenta. Nawet bez ruchomych talerzy dyski SSD są nadal aktywnymi częściami komputera, które stale odczytują i zapisują dane, i chociaż są zwykle bardziej niezawodne niż dyski twarde, nadal mogą zawieść. Nie jest to coś, czego każdy z nas chciałby się wydarzyć (zwłaszcza dlatego, że często wiąże się to z utratą zapisanej pracy i innych ważnych danych), ale kupowanie od renomowanej marki, która oferuje dobrą gwarancję, jest zwykle warte trochę dodatkowych pieniędzy zapłacisz.

Staramy się pomóc naszym czytelnikom znaleźć najlepsze oferty na wysokiej jakości produkty i usługi, a my starannie i niezależnie wybieramy to, co przedstawiamy. Ceny, szczegóły i dostępność produktów i ofert w tym poście mogą ulec zmianie w dowolnym momencie. Przed dokonaniem zakupu sprawdź, czy nadal obowiązują.

W razie problemu z dyskiem SSD zajmujemy się odzyskiwaniem danych z dysku SSD

Inne artykuły o odzyskiwaniu danych z dysków twardych

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Latest posts by Jacek Sumiński (see all)

Komentarze

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie