Odzyskiwanie danych

Dyski NVMe w biznesie.

(cz. III) Wady i zalety

Pamięć masową opartą na Non-Volatile Memory Express (NVMe) można wdrożyć w środowisku IT przedsiębiorstwa na kilka różnych sposobów.

331

Te opcje mają wady i zalety, a wybór najlepszego zależy od kilku czynników. Dyski NVMe w biznesie.

Korzystanie z pamięci NVMe na serwerze

Jednym ze sposobów wdrożenia pamięci NVMe jest serwer. Tradycyjnie dyski twarde (HDD) były podłączane do procesora za pomocą kontrolera wejścia-wyjścia (IO) w systemie komputerowym. Wraz ze wzrostem wymagań dotyczących wydajności aplikacji o znaczeniu krytycznym dla firmy wewnętrzne dyski twarde nie nadążały. W rzeczywistości wiele aplikacji wielowątkowych zostało pozbawionych dostępu do operacji we/wy pamięci masowej.

Gdy na rynku pojawiły się urządzenia pamięci masowej flash lub dyski półprzewodnikowe (SSD), umożliwiło to systemom komputerowym zlokalizowanie szybszego, trwałego nośnika pamięci w pobliżu procesora i zapewnienie wydajności wymaganej dla aplikacji intensywnie korzystających z operacji we/wy. Jednak z powodu nieefektywności starszych protokołów pamięci masowej i łączącego je interfejsu nie można było osiągnąć pełnej wydajności dysków SSD. Ponieważ wydajność SSD była znacznie lepsza niż HDD, zmiana była nadal uzasadniona.

Jednak wraz z ciągłą poprawą wydajności procesora i urządzeń pamięci, starsze połączenia pamięci masowej stały się prawdziwym wąskim gardłem. NVMe został zaprojektowany od podstaw, aby w pełni wykorzystać potencjał nośników pamięci masowej typu solidstate, takich jak flash, a nawet technologia pamięci masowej nowej generacji (SCM).

Dodanie pamięci flash obsługującej technologię NVMe do serwera, która jest podłączana bezpośrednio do magistrali Peripheral Component Interconnect Express (PCIe), umożliwia intensywnym aplikacjom rozwój i zapewnia lepsze czasy odpowiedzi dla użytkownika końcowego. Wiele systemów operacyjnych zapewnia już obsługę dysków SSD obsługujących NVMe.

Dlatego łatwo jest dodać urządzenia flash NVMe i skorzystać z ich wysokiej wydajności i małych opóźnień.

Udostępnianie pamięci NVMe w sieci

Innym sposobem wdrożenia pamięci opartej na NVMe jest udostępniona sieć. Biorąc pod uwagę zalety kolokacji pamięci NVMe blisko procesora, można rozsądnie zapytać: „Dlaczego miałbym chcieć umieścić szybkie rozwiązanie pamięci masowej NVMe za tradycyjną siecią?” Dobre pytanie.

NVMe over Fabrics (NVMeOF) to architektura obsługująca szereg struktur sieciowych pamięci masowej. Struktury te umożliwiają skalowanie w poziomie do dużej liczby urządzeń pamięci masowej NVMe i zwiększają odległość w centrum danych, z którego można uzyskać dostęp do urządzeń i podsystemów. Obecnie obsługiwane są sieci Ethernet, Fibre Channel i InfiniBand.

Wykraczanie poza sieć

NVMeOF rozszerza zasięg pamięci NVMe do czegoś, co można podłączyć bezpośrednio do jednego z gniazd PCIe serwera lub do urządzeń pamięci masowej zlokalizowanych w dowolnym miejscu w centrum danych. Możesz używać swojej sieci jako szkieletu i skalować zasoby obliczeniowe i magazynowe w szafach, budynkach, a nawet w metropoliach. Dlatego

NVMeOF umożliwia elastyczne wdrażanie zasobów obliczeniowych i pamięci masowej, pamięć NVMeOF umożliwia wielu aplikacjom i serwerom aplikacji współdzielenie danych i zwiększanie wydajności w centrum danych.

Usługi danych są ważne

Współdzielony system pamięci masowej powinien zapewniać odporność, dostępność, elastyczność, bezpieczeństwo i wydajność. Na przykład rozwiązanie do przechowywania danych klasy korporacyjnej powinno zapewniać, że dane są dostępne dla aplikacji przez cały czas, niezależnie od awarii sprzętu w systemie, zapobiegnie naruszeniom danych i sprawne zarządzanie ich zasobami. Te możliwości we współużytkowanym rozwiązaniu pamięci masowej eliminują potrzebę stosowania każdej aplikacji o znaczeniu krytycznym dla firmy, która korzysta z zestawu danych do ich udostępniania, oprócz podstawowej funkcji środowiska aplikacji. Obecnie wiele produktów pamięci masowej NVMe OF nie zapewnia pełnego zestawu tych możliwości lub usług danych. W środowiskach współdzielonej pamięci masowej usługi danych, takie jak wysoka dostępność, lokalna i zdalna ochrona danych oraz redukcja danych, są funkcjami tabeli.

NVMe we współdzielonej pamięci masowej

Trzecią metodą jest wdrożenie współdzielonego rozwiązania pamięci masowej, które jest połączone za pomocą standardowych protokołów blokowych lub plikowych i używa pamięci flash opartej na NVMe jako nośnika danych. Obecnie wiele aplikacji korporacyjnych korzysta z tradycyjnych protokołów pamięci masowej, takich jak Fibre Channel, Internet SCSI (iSCSI), Network File System (NFS) lub Server Message Block (SMB) do przesyłania danych między serwerami obliczeniowymi a współużytkowanym systemem pamięci masowej. Zmiana tych środowisk aplikacji w celu korzystania z nowego protokołu dostępu do pamięci masowej, takiego jak NVMe, może nie być tak łatwa, jak się wydaje. Nie oznacza to, że NVMe nie jest idealnym rozwiązaniem dla współdzielonego systemu pamięci masowej.

Korzystanie z protokołu NVMe w celu uzyskania dostępu do nośników pamięci masowej w ramach współużytkowanego systemu pamięci masowej i dalsze korzystanie z tradycyjnych protokołów pamięci masowej w celu uzyskania dostępu do współużytkowanego systemu pamięci masowej jest najlepsze dla obu światów. Eliminuje ograniczenia wydajności w systemie pamięci masowej i nie wymaga zmian w środowiskach aplikacji. Dzięki tej architekturze system pamięci masowej zapewnia wszystkie usługi związane z danymi wymagane przez środowisko aplikacji oraz skalowalność zaplecza pamięci masowej w szafach, centrach danych i obszarach miejskich.

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Latest posts by Jacek Sumiński (see all)

Komentarze

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie