Odzyskiwanie danych

Co to jest dysk SSD?

Zalety SSD...

Każdy, kto szuka nowego komputera lub dysku SSD, musi wiedzieć o kilku rzeczach, zanim wydasz dużo pieniędzy. Nasz przewodnik po dyskach SSD daje lepsze wyobrażenie o tym, jak działają te dyski, jakie są ich zalety i co wyróżnia różne typy dysków SSD.

587

Co to jest dysk SSD?

Dyski SSD działają inaczej niż tradycyjny dysk twardy (HDD), Co to jest dysk SSD jaka jest jego budowa ponieważ nie zawierają ruchomych części. Podczas gdy dyski twarde używają obracających się talerzy dysków w celu uzyskania dostępu do informacji, dyski SSD przechowują dane w układach pamięci flash, podobnie jak smartfon, dysk USB lub płaski tablet.

Ponieważ dysk nie musi czekać, aż jakikolwiek talerz obróci się do miejsca, w którym znajdują się dane, wszystkie układy pamięci są dostępne w tym samym czasie. Ułatwia to użytkownikom dostęp do ich informacji z dużą prędkością.

Z tego powodu dyski SSD są zbudowane inaczej i są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, ale są droższe w produkcji. Nawet gdy ceny spadają, pozostają ponad dwukrotnie wyższe od kosztów dysków twardych o podobnej pojemności w 2020 r. Dotyczy to szczególnie najszybszych i największych dysków SSD. Ceny mogą również wzrosnąć, gdy przekroczysz znak 1 TB.

Dyski półprzewodnikowe stają się coraz bardziej powszechne we wszystkim, od wysokiej klasy komputerów  do gier po laptopy klasy podstawowej, i nie bez powodu. Mają kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi i wbudowaną pamięcią flash (eMMC). Click Here

Co to jest dysk SSD?

  • Brak ruchomych części: duży problem z ruchomymi częściami w dyskach twardych polega na tym, że są one znaczącym punktem awarii. Jeśli któraś z ruchomych części pęknie, cały napęd staje się bezużyteczny. To sprawia, że ​​tradycyjne dyski twarde są podatne na uszkodzenia i zużycie w miarę upływu czasu.
  • Szybkość: dyski SSD mogą zapisywać lub odczytywać dane z niesamowitą szybkością w porównaniu z dyskami twardymi, a nawet eMMC, co jest przydatne do przesyłania dużych bloków danych. Co ważniejsze, ich losowy dostęp jest podawany w mikrosekundach, a nie w milisekundach. Dlatego systemy SSD uruchamiają się tak szybko, gry ładują się tak szybko, a systemy oparte na technologii SSD są po prostu szybkie i responsywne.
  • Mobilność: dyski SSD są mniejsze i lżejsze niż poprzednie dyski. Rozwój ten umożliwia tworzenie dzisiejszych ultra cienkich laptopów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Najcieńsze dyski SSD mają zaledwie milimetry szerokości i zaledwie kilka cali długości, dzięki czemu idealnie nadają się do najmniejszych szybkich urządzeń.
  • Niskie wskaźniki awaryjności: po latach rozwoju dyski SSD działają znacznie rzadziej niż dyski twarde, a także utrzymują swoją prędkość przez cały okres użytkowania. Niskie wskaźniki awaryjności wynikają z powszechnych ulepszeń materiałowych i funkcji, takich jak kod korekcji błędów (ECC), który utrzymuje dyski SSD na właściwej ścieżce.
  • Rozmiar i konstrukcja: dyski SSD mogą mieć wiele różnych kształtów i rozmiarów, w zależności od liczby posiadanych chipów i ogólnego układu chipów. Mogą zmieścić się w gnieździe karty graficznej, 2,5-calowych wnękach na dyski i gniazdach M.2. Jest dysk SSD na prawie każdą okazję, dzięki czemu są one znacznie bardziej wszechstronne niż inne rodzaje pamięci masowej.
  • Dłuższa żywotność: każdy dysk SSD ma żywotność ograniczoną przez zużycie zdolności dysku do prawidłowego przechowywania ładunków elektrycznych wysyłanych do niego. Żywotność dysków twardych jest zwykle mierzona liczbą terabajtów, które można zapisać na dysku, zanim komórki flash ulegną degradacji. Może to oznaczać dekadę lub więcej użytkowania dla typowego nabywcy. Badania wykazały, że dyski SSD nie tylko działają dłużej niż ich odpowiedniki z dyskami twardymi, ale także dłużej, niż oczekiwali eksperci .
  • Dyski SSD mają ograniczenia dotyczące żywotności, ale generalnie są trwalsze i bardziej niezawodne. Nie ma ruchomych części, które mogłyby ulec uszkodzeniu, ani silnika napędowego, który mógłby się zepsuć. Ta niezawodność sprawia, że ​​dyski SSD doskonale nadają się do przenośnych dysków zewnętrznych, które mogą podlegać bardziej rygorystycznemu użytkowaniu i obsłudze.
Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Latest posts by Jacek Sumiński (see all)

Komentarze

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie