Odzyskiwanie danych

Bezpieczna macierz RAID

Ale czy na pewno?

Dyski twarde to kluczowy obszar systemu komputerowego, na podstawie którego działa cały system. Jeśli więc dysk twardy jest w dobrym stanie, system również jest w dobrym i zdrowym stanie.

117

Ale zdrowie czegokolwiek to system flexi, który może powodować problemy w dowolnym momencie. Co robić w takich kłopotach. W urządzeniu komputerowym może być wiele problemów. Ale wszystkie problemy nie są spowodowane sprzętem. Bezpieczna macierz RAID.

Trzeba więc zrozumieć, który problem jest spowodowany problemem sprzętowym. Oto krótka i skuteczna narracja typowych symptomów wskazujących na uszkodzenie lub problemy ze sprzętem dowolnego systemu komputerowego.

Typowe objawy uszkodzeń macierzy

Oto kilka typowych objawów awarii dysku twardego i macierzy RAID;

Błąd odczytu/zapisu

Każde czytanie lub pisanie wymaga urządzenia pamięci masowej. Kiedy człowiek czyta lub pisze, potrzebuje również super dostępu do swojego mózgu, który jest ludzkim nośnikiem pamięci. Ale tylko mózg nie służy temu celowi. Potrzebuje rozumu, aby ukończyć proces czytania i pisania. Dlatego też dla systemu komputerowego kluczową rzeczą do odczytu lub zapisu jest urządzenie pamięci masowej i intelekt, czyli dysk twardy. Tak więc, kiedy ktoś ciągle widzi błąd podczas czytania i pisania w komputerach, wtedy musi zdać sobie sprawę, że system ma problemy z dysku twardego. Może on ponownie spróbować zająć się sprawą poprzez pełne ponowne uruchomienie urządzenia. Często tylko tam rozwiązuje się problemy, jeśli nie, można wezwać producenta lub mechanika.

Niska wydajność

Czasami wyświetlacz systemu i ruch myszy, a nawet ruch kursora po naciśnięciu klawisza na klawiaturze, reagują po minucie lub tak. Wskazuje to, że dysk twardy jest zajęty czymś innym. Dzieje się tak z każdym w jego domu. On lub ona może coś zrobić, kiedy telewizor z przodu pokazuje coś, co jest bardzo atrakcyjne i lukratywne. Cała jego koncentracja skupia się na tym programie telewizyjnym lub wydarzeniu, ale wspomnienie pracy, którą wykonywał, sprawiło, że wykonali tę pracę, ale z powodu rozwidlenia umysłu postęp pracy staje się zbyt wolny, aby można go było ukończyć w odpowiednim czasie. Sprzęt komputerowy również działa w ten sam sposób. Ilekroć jest zajęty wykonywaniem jakiegoś ważnego mechanizmu wewnątrz, jego zewnętrzne polecenie staje się niezwykle wolniejsze.

Głośne klikanie

Wiele razy system komputerowy zachowuje się tak, jak człowiek. Ktoś słuchał słowa, które mu powiedziano, ale osoba jest tak zajęta robieniem czegoś innego, że nie chce nawet stracić koncentracji, udzielając zwykłej odpowiedzi na to słowo. Kiedy z powodu braku odpowiedzi słowa są powtarzane kilka razy, osoba krzyczy, aby odpowiedzieć, że wysłuchał słów i odpowie chwilę później. System komputerowy również działa w ten sam sposób, co zwykle robi człowiek. Komputer późno odpowiada na polecenie głośnym głosem. Tutaj również jest to wskazanie zajętości dysku twardego, dlatego lepiej jest dać dyskowi trochę czasu na zakończenie wcześniejszej pracy, a następnie natychmiast wykonać podane polecenia.

Nie udało się uruchomić

Komputer często wyświetla komunikat, że wystąpił problem z uruchomieniem. To poważny przypadek i można go sprawdzić w ustawieniach BIOS komputera. Jeśli te urządzenia pamięci masowej są prawidłowo zamontowane, problem dotyczy dysku twardego. Zasadniczo jest to tymczasowa niedostępność danych, a zatem dysk twardy nie może uzyskać odpowiednich danych z urządzeń pamięci masowej i innych ciągów i konfiguracji sprężynowych. Jeśli SATA lub PATA są sprawdzane przez zmianę kolejności jako pamięć prima i pamięć pomocnicza, to również jeśli system nie reaguje prawidłowo, wówczas mechanik lub zespół produkcyjny musi zostać wezwany, aby system był widoczny dla ich oczu eksperta.

Dysk nie został rozpoznany

Czasami zdarza się, że system komputerowy wyświetla polecenie, że dysk nie został znaleziony lub rozpoznany. Natychmiastowym działaniem po tym poleceniu będzie opcja sprawdzenia dysku, wykonania niezbędnej defragmentacji, ale jeśli system nadal wyświetla komunikat, oznacza to, że dysk ma zostać wymieniony, ponieważ traci kontakt z dyskiem twardym i dlatego należy go wymienić. Należy więc zacząć tworzyć kopie zapasowe plików w innym systemie lub na innych urządzeniach, ponieważ wymiana dysku spowoduje oczywiście ogromną utratę danych.

Nie znaleziono systemu operacyjnego

Do systemu można włożyć pendrive lub dowolne urządzenie zewnętrzne, a po zakończeniu pracy wystarczy wyłączyć system i opuścić zestaw. Następnym razem, gdy uruchomi system, może znaleźć błąd wskazujący, że nie znaleziono systemu operacyjnego. Może być zdumiony, widząc to, i może z pewnością pomyśleć, że wszystkie jego dane zostały utracone. Ale nie ma się czego bać, ponieważ polecenie jest wyświetlane, ponieważ urządzenie zewnętrzne jest podłączone, a zatem dysk twardy myśli, że system zostanie sformatowany z nowym systemem operacyjnym i gdy nie znajdzie systemu operacyjnego w urządzeniu zewnętrznym wtedy zaczyna pokazywać tego typu polecenia. Tak więc samo wyjęcie dysku USB z systemu rozwiązuje problem z łatwością.

Nie znaleziono RAID

Obecnie wiele urządzeń serwerowych korzysta z nadmiarowych macierzy lub macierzy RAID niezależnych dysków. Jeśli ktoś napotka problem z kontrolerem, a następnie uruchomi komputer, może zobaczyć kłopotliwe polecenie błędu, które mówi, że nie znaleziono macierzy RAID. Można więc przejść do sprawdzenia konfiguracji RAID na komputerze i mieć pewność, że kontroler działa poprawnie. Jeśli jest uszkodzony lub czegoś w nim brakuje, to przy starcie może pojawić się komunikat wewnątrz komputera, ponieważ ten kontroler nie jest skonfigurowany. To nie będzie działać poprawnie.

RAID przestaje działać

Jeśli ktoś zobaczy komunikat, że problem dotyczy macierzy, może przejść do uruchomienia konsoli RAID, aby sprawdzić stan dysków. Inaczej jest w przypadku różnych producentów macierzy RAID. Dlatego należy sprawdzić dokumentację, aby zobaczyć, który proces zadziała. I trzeba być w stanie skorelować dyski z dowolnym fizycznym dyskiem wewnątrz komputera. Spróbowałby wymienić niewłaściwy dysk w macierzy

BSOD

Czasami system wyłącza się, pokazując niebieski znak lub niebieski ekran. Jest to sygnał, że dyski nie synchronizują się z dyskiem twardym, dlatego dysk twardy nie odpowiada na polecenia napędu. To obrócenie ekranu na niebieski i automatyczne wyłączenie lub automatyczne ponowne uruchomienie przez maszynę jest znane jako BSOD. Jeśli ten proces zdarzy się raz przez przypadek i nigdy się nie powtórzy w najbliższej przyszłości, jest to po prostu blokada sprzętu. Ale jeśli problem powtarza się wiele razy i zdarza się raz przy każdym logowaniu, oznacza to poważny problem z dyskiem twardym i wymaga wsparcia mechanika lub producenta w celu przywrócenia porządku. Ale zanim to zrobisz, musisz upewnić się, że utworzono kopię zapasową wszystkich ważnych rzeczy.

Maciej Błaszczyk

Maciej Błaszczyk

Maciej Błaszczyk

Latest posts by Maciej Błaszczyk (see all)

Komentarze

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie