Odzyskiwanie danych

Co to jest usuwanie plików z systemu Windows?

Jesteś tutaj:
Szacowany czas czytania: 1 min

Gdy poprosisz Eksploratora Windows o wyświetlenie plików w folderze C: \ Files, system Windows nie przejdzie ręcznie przez wszystkie pliki. Zamiast tego ma indeks wszystkich plików w każdym folderze, do którego może się odwołać – jest znacznie szybszy. Eksplorator Windows używa tego indeksu do wyświetlania nazw plików.

Teraz powiedz, że naciskasz klawisz Del. (O Koszu porozmawiamy w następnym temacie – tutaj zakładamy, że jest wyłączony).

Wszystko, co robi system Windows, to usunięcie wpisu test.txt z indeksu – nie z dysku twardego. Zawartość pliku nadal tam jest, ale nie możesz uzyskać do niego dostępu.

Gdybyś tylko mógł odtworzyć ten wpis indeksu, aby dostać się do pliku! To właśnie robi Recuva.

Gdy plik ma wpis indeksu (w czymś, co nazywa się Master File Table (MFT)), system Windows upewnia się, że nie nadpisuje miejsca na dysku twardym, na którym znajduje się plik. Jednak po usunięciu pliku system Windows może go używać „puste miejsce” dla innych plików.

Ostatecznie, jeśli dodasz, skopiujesz, przeniesiesz lub zapiszesz wystarczającą liczbę innych plików, zawartość pliku test.txt zostanie nadpisana. Im dłużej będziesz czekać, tym trudniej będzie dojść do siebie.

Jak na ironię, im krótsza żywotność pliku, tym trudniej będzie go też odzyskać. Załóżmy, że tworzysz plik test.txt o 9:01 i usuwasz go o 9:10. Są szanse, że zostanie szybko nadpisany przez pliki tymczasowe. Windows przypisuje do nowego pliku najniższy wpis MFT, jaki może znaleźć. Po usunięciu tego nowego pliku system Windows oznacza ten wpis MFT jako dostępny. Ponieważ wpis MFT jest małą liczbą, system Windows użyje go ponownie, gdy tylko zostaną utworzone nowe pliki.

 

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Jacek Sumiński

Latest posts by Jacek Sumiński (see all)

Czy ten artykuł był pomocny?
Nie lubię 0
Wyświetlenia: 63

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie