Odzyskiwanie danych

Awaria macierzy RAID

5 najczęstszych przyczyn awarii systemu RAID i co z nimi zrobić

Systemy RAID to konfiguracja wielu dysków, które prezentują się w systemie operacyjnym jako pojedynczy nośnik danych. Technika ta została wynaleziona pod koniec lat 80-tych i nadal jest szeroko stosowana do dziś.

114

Chociaż macierze RAID są ogólnie stabilnym i niezawodnym sposobem zarządzania danymi i uzyskiwania do nich dostępu, podobnie jak wszystkie urządzenia mechaniczne, mogą one czasami ulegać awariom. Gdy to zrobią, konsekwencje mogą być znaczące, powodując utratę cennych plików i informacji. Awaria macierzy RAID

Ten problem może być szczególnie szkodliwy, jeśli kopia zapasowa danych nie została prawidłowo utworzona. Użytkownicy macierzy RAID często mogą zostać uśpieni w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa przed utratą danych, ponieważ systemy RAID są bardziej niezawodne niż systemy jednodyskowe, ale niestety nawet najbezpieczniejsze konfiguracje RAID mogą zawieść.

Jeśli tak się stanie, istnieje duża szansa, że ​​możesz odzyskać swoje dane z pomocą profesjonalnego specjalisty ds. Odzyskiwania danych, pod warunkiem, że podejmiesz odpowiednie kroki w celu ochrony komputera i danych.

Przyjrzyjmy się pięciu najczęstszym przyczynom awarii macierzy RAID i dowiedzmy się, co możesz zrobić, aby zmaksymalizować szansę na odzyskanie danych.

5 najczęstszych przyczyn awarii macierzy RAID

 1. Awaria kontrolera RAID.
  Większość serwerów RAID polega na jednym kontrolerze, który kieruje opcjami macierzy. Czasami kontroler może ulec awarii z powodu skoków napięcia lub innych problemów. Może to powodować problemy z uruchamianiem i inne trudności.
 2. Brak partycji RAID.
  Dyski partycji mogą być uszkodzone i przestać działać, powodując brakujące lub bezużyteczne partycje.
 3. Nieudana odbudowa wolumenu RAID.
  Jeśli wolumen RAID nie zostanie poprawnie odbudowany, może to spowodować problemy z dostępem do danych, a nawet może spowodować całkowitą awarię systemu.
 4. Awaria wielu dysków.
  Celem systemu RAID jest umożliwienie serwerowi przetrwania awarii pojedynczego dysku systemowego. Jednak posiadanie uszkodzonego dysku w systemie sprawia, że ​​macierz jest znacznie bardziej podatna na dalsze awarie dysków i może spowodować całkowitą awarię systemu. Kontynuowanie działania systemu w trybie zdegradowanym znacznie zwiększa prawdopodobieństwo awarii macierzy, zabierając ze sobą ważne pliki z danymi.
 5. Awaria serwera.
  Awaria serwera hosta z jakiegokolwiek powodu może spowodować, że tablica stanie się niedostępna.

Co zrobić, gdy wystąpi awaria macierzy RAID

W przypadku awarii macierzy RAID ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony danych. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest natychmiastowe wyłączenie tablicy. Im częściej używasz macierzy w trybie zdegradowanym, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wyrządzisz dalsze szkody.

Bardzo ważne jest, aby nie próbować samodzielnie naprawiać systemu. Naprawa uszkodzonego dysku wymaga czystego środowiska, w przeciwnym razie kurz znajdujący się w normalnym powietrzu atmosferycznym może spowodować nieodwracalne uszkodzenie dysku i prawdopodobnie trwale usunąć dane.

Skontaktuj się ze specjalistą ds. Odzyskiwania danych z macierzy RAID, który dysponuje narzędziami i udogodnieniami umożliwiającymi prawidłową naprawę systemu w celu odzyskania plików. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej będzie można odzyskać dane. Prawdopodobieństwo odzyskania danych różni się w zależności od przyczyny i wagi problemu, ale w większości przypadków dane można odzyskać po awarii macierzy RAID przy profesjonalnej pomocy.

Jeśli to możliwe, zanotuj zdarzenia, które doprowadziły do ​​awarii macierzy, w tym wszelkie nietypowe dźwięki, zmniejszenie szybkości przetwarzania oraz wszelkie skoki napięcia lub inne zdarzenia fizyczne, które mogły spowodować uszkodzenie macierzy. Wszelkie informacje, które możesz przekazać swojemu technikowi odzyskiwania danych, pomogą ulepszyć i przyspieszyć proces naprawy.

Maciej Błaszczyk

Maciej Błaszczyk

Maciej Błaszczyk

Latest posts by Maciej Błaszczyk (see all)

Komentarze

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptować Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie